Skip to content

Eelinfo veematkajale

I Matkajuhi veematkad. Mida peaks osavõtja teadma?
1.     Korraldav meeskond. 
1.1. Matka viivad läbi kutselised matkajuhid, kellel on kutsetunnistus ja esmaabikoolituse tunnistus..
1.2. Matka turvatakse kaldajulgestuses. Kõrgendatud riskiastmega gruppidega (lapsed alla 14 eluaasta, seenioritest ja puuetega inimestest koosnevad grupid) liigub üks lisamatkajuht kaasa.
Soovi korral võib tellida lisatasu eest kogemustega matkajuhi gruppi vee peale juhendama.
2.         Üldinformatsioon
2.1.      Lapsed alla kuuenda eluaasta ei saa turvalisusnõuete tõttu matkal osaleda.
2.2.      Lapsed vanuses 6-18 eluaastat saavad matkal osaleda koos hooldajaga, kes kirjutab kaenesedeklaratsioonile alla.
2.3.       Kooligruppidel on vajalik matkal osalemiseks kooli poolt kinnitatud nimekiri matkale lubamise kohta.
2.4.       Alkohoolsete jookide ja narkootikumide tarvitamine veematkal on osavõtja turvalisuse huvides keelatud ning annab matkajuhile aluse matka katkestamiseks ning joobekahtlusega osavõtjate eemaldamiseks matkalt teenustasu tagastamata jätmisega.
3.         Matkajuht OÜ poolt antav veematka- ja turvavarustus.
3.1.      Kanuud – Tootja: Tahekayaks, mudel: „Aqva Avant” (pikkus 442 cm, laius 86 cm, kaal 36 kg, kandevõime 350 kg). Lihtne ja vastupidav kanuu kasutamiseks tugevatest tuultest ja lainetest kaitstud veekogudel. Hästi manööverdatav ka kitsal jõel.
3.2.      Süstad – Tootja: Prijon Gmbh, mudel: Prijon Cruiser II pikkus 470 cm, laius 73 cm, kaal 34 kg, pagasiruum 110 l), juhitavus ja stabiilsus väga hea. Seetõttu hästi sobiv algajatele ja perematkades.
3.3.      Ohutusvestid: Baltic Canoe EN 393, N50, 40-130 kg. Juhtiva Rootsi tootja kerge, painduv ja vastupidav spetsiaalvest kanuu- ja süstamatkajatele.
4.         Osaleja kinnituskiri.
Matka stardipaigas täidab klient kinnituskirja, kus ta tõendab, et on instruktaažist aru saanud, et tema tervislik seisund võimaldab matkal osaleda, et ta ei ole alkoholi või narkootiliste ainete mõju all.
5.         Väärtasjad ja dokumendid.
Väärtasjad tuleks jätta koju. Dokumendid, raha, autovõtmed, mobiiltelefonid jm. esemed mida vesi võiks kahjustada, tuleks pakkida veekindlalt. Etteteatamisel saab rentida veekindla 60 liitrise konteineri kaasavõetava varustuse pakkimiseks. Kaotsimineku ärahoidmiseks on soovitav vältida päikese – või optiliste prillide kandmist matkal või kasutada kadumise vältimiseks prillipaelu.
6.         Isiklik varustus suvisele veematkale
6.1.     Jalanõud. Sobivad vanemad, kinnised, kerged jalanõud. Lahtise kanna- ja varbaosaga jalanõud on vähesobivad, kuna paadist vetteasumisel võib vigastada katmata jalaosa. Jalatsid saavad matka jooksul märjaks ja poriseks. Suurema turvariski tõttu ei soovitata kasutada kummikuid. Kanuu ümberminekul täituvad need veega ja takistavad ujumist. Jalanõude sisse on soovitav panna paksem sokk, mis hoiaks ka märjana sooja.
6.2.            Peakate. Sobilik on kanda pearätti või nokata madalat mütsi. Sellise peakatte ärakadumise võimalus on väiksem.
6.3.            Kindad. Soovi korral võiks kasutada õhukesi kindaid.
6.4.            Pealisriietus. Fliis + vihmakindel jope või keep.
6.5.            Varuriided märjakssaamise puhuks.
6.6.            Veekindel kott. Kui teil puudub veekindel kott, siis saate meilt rentida veekindla konteineri etteteatamisel. Konteineri mahuks on 60 liitrit. Sellest mahust piisab vajadusel ka mitme paatkonna ühepäevase matka varustuse mahutamiseks.
6.7.            Joogivesi ja energiakontsentraadid. Kaasavõtmiseks võib soovitada tavalist pudelivett ning šokolaadi, müslibatoone ja pähkleid. Külma ilma puhul oleks kasu termosetäiest kuumast teest.
7.         Elukondlikud toimetused.
Juhul kui stardite matkale majutuse juurest, siis oleks mõistlik kohe matkariided selga panna. Sama võib soovitada ka siis kui saabute matka stardipunkti otse kodunt. Arvestama peab ka sellega, et matka stardi ja lõpupaikades pole alati WC-sid.
8.         Instruktaaž
Enne matkale siirdumist viib matkajuht läbi instruktaaži mille käigus selgitatakse põhilisi juhtimise- ja julgestusvõtteid ning marsruudi iseloomu. Osavõtja turvalisuse huvides on tähelepanelikult instruktaaži kuulata. Kui midagi jääb arusaamatuks, küsi lisaküsimusi!
9.         Osavõtja võimalused riskide vähendamiseks.
9.1.      Liigu alati grupis. Vahemaa peaks olema selline, et näeksid nii ees kui tagaliikujat. See tagab sulle ümbermineku korral kaaslaste abi. Seega, liikumistempo valimisel arvesta kaaslastega.
9.2.       Loobu alkoholist. Joobunud osavõtja on ohtlik endale ja oma kaaslastele ning suurendab tunduvalt vigastuste tekkimise ning uppumise võimalust.
9.3.        Hinda oma võimeid realistlikult. Kui kahtled, kas tehniline lõik (kärestik, ülevool vmt.) on sinu jaoks läbitav, siis loobu riskist ja kanna või ujuta paat takistusest mööda
9.4.        Põhjalikumad ohutusalased instruktsioonid saad matka alguspunktis matkajuhi käest.
Back To Top