Matkajuht.ee

Süstamatkad

Süstamatk jõel on elamuslik ja värskeid kogemusi pakkuv meelelahutus varakevadest hilissügiseni. Matkasüstad on stabiilsed, kiired mugavad ja turvalised. Süst on pedaalide abil kergelt tüüritav ning sõitja on süstateki ja põllega kaitstud vihma ja pritsmete eest. Seega ilm ei sega ette võtta mistahes jõge, mistahes ilmaga. Süstamatkad toimuvad kõigil Eesti veematkajõgedel (ja Lätis ka). Küsige julgesti pakkumist!
Info ja reg.
56 678 113 ja info@matkajuht.ee
Kui olete üksi või sõbraga, valige sobiv aeg plaaniliste matkade hulgas


Süstamatk EU piiril Piusa jõel
Süstamatk Ahja ja Võhandu jõel. Sulavete Süstasafari
Ühepäevane süstamatk Võhandu jõel
Kahepäevane süstamatk Võhandu jõel
Kolmepäevane süstamatk Võhandu jõel
Ühepäevane süstamatk Ahja jõel
Kahepäevane süstamatk Ahja jõel
Kahepäevane süstamatk Põltsamaa jõel

Mitmepäevase matka hind sisaldab: süstade laenutust ja varustuse transporti, turvavarustust, instruktaaži, matkajate autode ümbervedu, kaarti, telkimiskohtade infot, hädaolukorra tuge

Süstad

Süstamatkad toimuvad kiiretel, mugavatel ja kaasaegsetel 2 kohalistel süstadel Ahjal, Piusal, Võhandul, Mustjõel, Väike-Emajõel. Prijon Cruiser süst  on mugav, stabiilne, hästijuhitav ja kiire sõiduvahend.
Kui oled juba kanuudega küllalt sõitnud, tule süstamatkale!
Süst Prijon Cruiser II on suurepäraste omadustega kahekohaline matkasüst. Ta on silmapaistvalt stabiilne ja mahukas. Kui võrrelda Cruiserit ja Eestis laialt kasutatavat kanuud “Jüri” siis pikkuselt on Cruiser 20 cm lühem 17 cm kitsam. Sõitjate ja lastiga koormatud süsta raskuskese asub allpool veepiiri, mis tagab väga hea püsivuse. Suur sõitjaruumi ava kergendab süsta sisenemist ja väljumist, samuti võimaldab pikal sõidul jalgu puhata. Süsta juhitakse pedaalide abil väga mugava tüürimehhanismi kaudu. Veealuste takistuste ületamisel kerkib tüür üles.  Aerutamiseks kasutatakse vastupidavaid alumiinium-plastik aere.

Ühest olulisest asjast veel – süst ja kajakk on üks ja sama asi. See on pealt kinnine veesõiduk. Eskimo keelest (kajakk = “jahimehe paat” eskimo k.) laenati see inglise keelde ning sealtkaudu on juurdumas ka eesti keeles. Ometi on selle sõiduki kohta ka vana eestikeelne nimetus – süst (e. lootsik, paat A.Raun; A.Saareste). Tõenäoliselt on see nimetus üle kandunud kangakudumise süstikult mis kujult meenutab väga süsta. Eskimo mees käib jahilkajakiga, eesti mees süstaga või käib süstamatkal.

Kasulikku lugemist

Soovitused veematkaja isiklikule varustusele

  • Jalanõud. Sobivad vanemad, kinnised või poolkinnised kerged jalanõud. Lahtise kanna- ja varbaosaga jalanõud on vähesobivad, kuna paadist vetteastumisel võib vigastada katmata jalaosa. Jalatsid saavad matka jooksul märjaks ja poriseks. Suurema turvariski tõttu ei soovitata kasutada kummikuid. Kanuu ümberminekul täituvad need veega ja takistavad ujumist. Jalanõude sisse on soovitav panna paksem sokk, mis hoiaks ka märjana sooja.
  • Peakate. Kandmiseks sobib pearätt või lõuapaelaga matkamüts. Selline peakate kaitseb päikese, vihma ja putukate eest ning tema ärakadumise võimalus on väiksem.
  • Kindad. Soovi korral võiks kasutada õhukesi kindaid. Varakevadistel ja talvistel matkadel on soovitavad neopreenkindad.
  • Pealisriietus. Fliis + vihmakindel jope või vihmakeep.
  • Varuriided märjakssaamise puhuks.
  • Veekindlad kotid dokumentidele, autovõtmetele, videoaamerale, fotoaparaadile, mobiiltelefonile ja varuriietele.
  • Joogivesi ja energiakontsentraadid. Kaasavõtmiseks võib soovitada tavalist pudelivett ning šokolaadi, müslibatoone ja pähkleid. Külma ilma puhul oleks kasu termosetäiest kuumast teest.

Süstamatk

Süstamatk on mugav ning põnev viis avastada maailma. Sellega saab igaüks hakkama. Kuigi “süstaga” seoses kujutleme ehk saledaid ja ebastabiilseid sportsüstasid, siis matkamiseks kasutatakse hoopis teisi aluseid. Nende erinevus on sama suur kui pereautol ja vormelil.
Süstad. Matkasüstad on mahukad ja mugavad. Kere laiuse ja kuju tõttu ning põhjusel, et iste paikneb allpool veepiiri, ei lähe nad ümber. Süstal on veel eeliseid:

  • vihma eest on sõitja kaitstud süstapõllega,
  • kahelabalise aeruga on aerutamine tõhusam,
  • tüürimine on sõitjaruumist pedaalidega ahtritüüriga, varustus on veekindlas pagasiruumis jne.

Eelteadmisi süstamatkale tulekuks pole vaja – need saab juhendamise käigus. Lapsed võivad osaleda al. 6. eluaastast.
Ümberminek. On küsitud, kas süsta ümberminekul jään pea alaspidi rippuma? Ei, see pole nii. Kokpiti ava läbimõõt 110 cm. See on suurem kui keskmisel koduuksel. Seega, kes mahub sisse uksest, mahub ka matkasüstast sisse-välja liikuma.
Turvalisus. Süstamatk on riskivaba rändamise viis tavatingimustes. Varakevadise ja sügisese suurvee ajal tulge kummiparve– või kanuuparvematkale.
Riietus. Selga pange mugav ja määrdumist mittekartev riietus. Kaasa tasub pakkida vihma- ja tuulekindel jakk, varuriided, sääsetõrje, päikesekreem, vesi, näksid ja veekindel mobiilikott. Jalga kinnise nina ja kannaga jalanõud (sandaalid, veematka sussid, tossud). Pähe müts või rätik. Maha tuleks  jätta alkohol.