Räätsamatk on puhkus.
Räätsamatk on mugav.
Mis on räätsad ehk rajad?
Räätsad vanasti
Uuema aja räätsad
Toodetakse tehismaterjalidest (plastikust, kunstnahast). Erinevalt endisaegsetest, on nende jalgapanek kiire ja liigendid muudavad astumise mugavaks. Talla all asuvad jäänaelad ja ninas paiknevad küünised tagavad suurepärase haakuvuse.
- Räätsad kaitsevad (pinnast) ja kannavad.
- Räätsad ehk rajad ehk lumekingad võimaldavad liikuda nii kohevas lumes, hangevaaludes, libedatel kallakutel kui ka klaassiledal järvepinnal.
- Räätsadel pääsed sinna, kuhu muidu ei pääse.
Mida räätsamatkale selga – jalga panna? Mida kaasa võtta?
- Jalanõud. Sobivad vettpidavad, kinnised, tugeva kanna ja kõrge kontsata (madala tallaga) saapad. Plätud, avatud kannaga matkatossud ja kõrge kontsaga tänavasaapad ei sobi, sest nende külge ei saa räätsa kinnitada. Jalanõude sisse on soovitav panna paksem sokk, mis hoiaks ka märjana sooja.
- Peakate. Räätsamatkal kandmiseks on sobiv kanda suvel pearätti või laia serva ja lõuapaelaga matkamütsi. Selline peakate annab varju päikese, vihma ja putukate eest. Sügis-talvel ja varakevadel on mõistlik kanda nokaga mütsi. See kaitseb pead, kõrvu ja kuklaosa vihma ja külma tuule eest. Loomulikult sobivad ka kootud ja karusnahksed peakatted.
- Kindad. Kindad on vajalikud matkadel mis toimuvad ajavahemikust septembrist-aprillini.
- Pealisriietus. Fliis + vihmakindel jope või vihmakeep.
- Varusokid ja jalanõud märjakssaamise puhuks.
- Joogivesi ja energiakontsentraadid. Kaasavõtmiseks võib soovitada tavalist pudelivett ning šokolaadi, müslibatoone ja pähkleid. Külma ilma puhul oleks kasu termosetäiest kuumast teest.
- Väike seljakott isiklike asjade jaoks (suurusega kuni 35 l)
Kuidas kaitsta näo ja käte nahka talvematkaks? Matkajuhi ajaveebist
Kuidas riietuda talvematkaks? (Matkajuhi ajaveeb)