Matkajuht.ee
eesti english русский
Räätsamatkad / rabamatkad Trüki SendToAFriend

Räätsamatkad


Räätsamatk on puhkus. Meie rabamatkad on puhkamiseks ning avastamiseks. Oleme marsruudid valinud nii, et sinna jääks kõik põnev. Teekonnad on  just nii parajad, et säiliks parimad emotsioonid. 
Räätsamatk on mugav. Külaliste mugavus on meile tähtis. Matkad algavad ja lõppevad lõkkeplatsidel. Et oleks hea parkida, toimetada, hiljem muljetada ning lõkke ääres keha kinnitada. Kasutame räätsasid, mida saab kiirelt jalga panna ja ära võtta. Keha toetamiseks mätastel on erilised suurte rõngastega matkakepid. Jalgade kuivana hoidmiseks pakume sääriseid. Lastele on lasteräätsad.
Hool. Meie käest saate infot riietuse ja olude kohta, ka kohelesõidu juhised. Matkajuhid pakuvad igakülgset tuge, hoolt ja teadmisi oma külalistele. Tulge meie rabamatkadele!
 

Hinnad

Hind: 20 € täisk. 12 € laps (6-16a). Kehtib koduradadel Põlva-, Võru-, Tartu- ja Valgamaal
Hind mujal Eestis: 26 € täisk. 16 € laps (6-16a). Valige lähim raba sellelt kaardilt või küsige meilt soovitus! 
Küsige julgesti: 56678113 või info@matkajuht.ee
Grupi suurus: Grupi saame moodustada alates 10 osavõtjast. Lõuna-Eestis on minimaalne grupi suurus 4 täiskasvanut. Kui soovite osaleda üksinda, liituge plaaniliste matkadega!
rabamatkad
 

Matkajuht soovitab

 Sood ja rabad, kus räätsamatkad toimuvad


View Räätsamatkad Eestis. Kaart rabamatkad in a larger map
 

Kuidas räätsamatka tellida?

Kiireim võimalus on helistada +372 56678113. Kui tundub mugavam, kirjutage otse info@matkajuht.ee või täitke allolevad väljad ja päring jõuab meie postlkasti

Mis on räätsad ehk rajad?
Räätsad vanasti. Kõik uus on hästi unustatud vana. Algselt vitstest ja naharibadest valmistatud rajad aitasid esivanematel pidada 
sidet sootaguste küladega, korjata laukasoost marju ning teha soosaartelt heina. Vihmastel suvedel, kui soo oli vett triiki, kinnitati räätsad ka hobuste kapjade külge, et hein lohistiga kuivale vedada. 
Talvel kuulusid räätsad jahimeeste varustusse. Kartmata läbivajumist, sai nõnda hõlpsasti üle lumehangede ja õhukese jääga jõgede. Räätsadel kõndimine on põnev vanaaegne liikumisviis. Lugege räätsade ajaloost.  

talvine räätsqamatkräätsamatk kakerdaja rabalrabamatk klassiekskursioonil


Uuema aja räätsad toodetakse tehismaterjalidest (plastikust, kunstnahast). Erinevalt endisaegsetest, on nende jalgapanek kiire ja liigendid muudavad astumise mugavaks. Talla all asuvad jäänaelad ja ninas paiknevad küünised tagavad suurepärase haakuvuse. 
 • Räätsad kaitsevad (pinnast) ja kannavad.
 • Räätsad ehk rajad ehk lumekingad võimaldavad liikuda nii kohevas lumes, hangevaaludes, libedatel kallakutel kui ka klaassiledal järvepinnal. 
 • Räätsadel pääsed sinna, kuhu muidu ei pääse.
Räätsamatk on lahe. Pange jalga säärised, kinitage räätsad, võtke matkakepid ja suunduge giidiga laugastikku. Kuulake jutte soomuumiatest, taimede, loomade mõistatuslikust elust rabas, jälitage jäljeridu, kuulake vaikust. Räätsamatk annab selguse paljudele küsimustele, nagu: miks Eestis pole üleujutusi? Kust tuleb joogivesi? Kas linnud kasutavad tööriistu? Mitu tsisterni vett mahub soo hektarile? Kas sipelgate intellekt ületab inimese oma?

Mida räätsamatkale selga - jalga panna? Mida kaasa võtta?

 
Talviseks räätsamatkaks riietuge kihiliselt: alussärk, kattesärk, fliis, kapuutsiga tuultpidav jope, jalas pikk aluspesu, tuultpidavad püksid, niidisokk, villane sokk, madal talvesabaas või matkasaaba; peas müts-peab varjama kõrvu ja kaela; käes paksud kindad; kaelas sall).
Jalanõud. Sobivad vettpidavad, kinnised, tugeva kanna ja kõrge kontsata (madala tallaga) saapad. Plätud, avatud kannaga matkatossud ja kõrge kontsaga tänavasaapad ei sobi, sest nende külge ei saa räätsa kinnitada. Jalanõude sisse on soovitav panna paksem sokk, mis hoiaks ka märjana sooja.
Peakate. Räätsamatkal kandmiseks on sobiv kanda suvel pearätti või laia serva ja lõuapaelaga matkamütsi. Selline peakate annab varju päikese, vihma ja putukate eest. Sügis-talvel ja varakevadel on mõistlik kanda nokaga mütsi. See kaitseb pead, kõrvu ja kuklaosa vihma ja külma tuule eest. Loomulikult sobivad ka kootud ja karusnahksed peakatted.
Kindad. Kindad on vajalikud matkadel mis toimuvad ajavahemikust septembrist-aprillini.
Pealisriietus. Fliis + vihmakindel jope või vihmakeep.
Varusokid ja jalanõud märjakssaamise puhuks.
Joogivesi ja energiakontsentraadid. Kaasavõtmiseks võib soovitada tavalist pudelivett ning šokolaadi, müslibatoone ja pähkleid. Külma ilma puhul oleks kasu termosetäiest kuumast teest.
Väike seljakott isiklike asjade jaoks (suurusega kuni 35 l)

lmateade. 4 päeva prognoos EMHI-lt 


 

9 põhjust, miks räätsamatka proovida

 • Näed oma lemmikpaika tema talvises hiilguses. Usu, talvel on see palju ilusam. Ümberringi lumine kõrvulukustav vaikus.
 • Räätsadel matkata on alati parem kui räätsadeta. Ei vaju sisse, ei libise, pääsed ligi, kulutad vähem jõudu, liigud mugavamalt, näed rohkem.
 • Igaüks oskab kõndida, seega oskab ka räätsadel matkata. Sest räätsamatk on jalgsimatk räätsadel. Alguses on päris naljakas, kuid harjub ära ja hiljem tundub jälle omil jalul kõndimine harjumatu.
 • Räätsamatk on ideaalne peresündmus. Lastele on olemas oma lasteräätsad ja isegi vanaema saab räätsamatkaga hakkama
 • Räätsamatk on suurepärane energiavahendaja. Rasvaenergiat, mida on vaja kulutada, põleb ära 600-700 kcal tunnis. Vaimuenergiat mida juurde vajad, tekib juurde mõõtmatutes kogustes.
 • Räätsamatk on pea 50% odavam kui mäesuusatamine või lumelauasõit. Võid kokkuhoitud raha millegi vajalikuma peale kulutada. Ei pea ka tunglema suusakeskuses, ei vaja erivarustust ega mäepiletit, ei pea omama sõiduoskusi, ei kuku ega saa haiget.
 • Räätsamatkal ei saa ära eksida. Sest alati saab minna jälgi pidi tagasi. Tegelikult on sul kaasas ka matkajuht kes piirkonda hästi tunneb ja ka tuisuse ilmaga tee leiab
 • Räätsamatk on keskkonnasõbralik. Seal ei kulutata keegi elektrit, bensiini, rauda ega plastikut. Ei teki prügi, vingugaasi ja müra. Rääts mõjub maapinnale pehmelt. Loodusesse jääb räätsajälg ning hingeõhu pahvak.
 • Ja lõpuks. Räätsamatk - see kõlab lihtsalt lahedalt. “Mis sa nädalavahetuselt teed?” “Kas tead, me läheme räätsamatkale!” Noh kuidas kõlab?
Google+
 
Facebook
 
Matkajuht.ee