skip to Main Content

Võhandu matkarada Toolamaal

Võhandu matkarada Toolamaal (7 km). Kirevate kildude metsarada

Tähelepanu! Rada on lageraiete tõttu hävinud ja hooldusest maha võetud. Lõkkeplats on alles ja kel huvi, saab siiski rajaniiti aluseks võttes teha jalutuskäigu Võhandu kallastele.

Kui kellegi kes plaanib rajada laitmatut matkarada, peaks olema huvi etaloni vastu, siis selle leiab Võhandu kallastelt Toolamaa kandist. See väga hea tähistusega, vaheldusrikas, metsandusliku kallakuga rada saab alguse hästivarustatud puhkeplatsilt Tartu-Räpina maantee lähedalt. Esimene osa teekonnast läbib eri kasvukohatüüpe ja puistuid. Rada kulgeb vaheldumisi mööda pinnaseteid, kvartalisihte, põigates aeg-ajalt väikestele kruusateedele. Uskuda või mitte, kuid tundub, et osa rajast on niidetud! Pöörded on viitadega tähistatud, infotahvlid huvitava jutuga ja asjakohased. Poole pealt võtab rada suuna Võhandule ja pöörab kallast pidi tagasi. Kohe muutub raja reljeef, noored metsad asenduvad liigirikaste põliste laantega. Kõnnid 500 m – jänesekapsa kuusik, veel 500 m – mustikamännik, edasi 500 m – vana haavik. Kohati avanevad imelised vaated Võhandu jõele. Mõnda sooti saaks õnge sisse visata otse kõrgelt kaldalt. Rikkalikumalt põnevust lisavad muistsed kääpad. Kaasaja mõistes hiiglaslikud kääpad tähistavad muinasaja asulate kohti. Siin kus on praegu kõrged metsad, asusid kunagi muistsete põlluharijate ja kalurite asulad. Teema on põhjalikult lahti seletatud infotahvlil. Samas on kirjas ka kui suur osa teekonnast on läbitud ning palju on jäänud veel minna. Puhkeplatsile tagasi jõudnud, võid süüdata lõkke, puhata ja süüa. Sama lõkkeplats sobiks asukoha tõttu Võhandu kaldal ka veematkajatele peatuseks.

Mida siin veel teha võib? Räätsamatkad Meelva rabal, jalgsimatkad, elektriratta matkad, tõukerattamatkad, tõukekelgumatkad, valguskelgu matkad, valguspaadi matkad, kanuu-, süsta- või parvematk Võhandu jõel

Asukoht. Asub Räpina vallas. Raja pikkus u. 7 km. Raja algusesse saab Tartu-Räpina maanteelt Toolamaa bussipeatuse juurest paremale viivat metsateed pidi. Bussiga pääseb raja lähedusse Tallinnast, Tartust, Põlvast (peatus “Toolamaa”). Algus RMK Kaljupealse lõkkeplatsilt (GPS:N 58 5.622, E 27 22.385). Raja läbimiseks kulub rahulikus tempos koos pausidega 2-3 tundi. Jõukohane kõigile. Peale kestvaid sadusid või hooajavälisel ajal võib rada olla madalamates kohtades märg.
Lisaks

Kui sulle meeldib matkata, siis tule kampa
Kiireimad uudised matkadest saabuvad siitkaudu
Back To Top